Thursday, August 9, 2012

Saving Money and Eating Clean?! Today's 3TV Segment! With Printable Recipes!

I joined the famous and fabulous crew down at 3TV Phoenix this morning with some great money saving and clean eating ideas that I use! Check it out. I had so much fun!

What Are The Top 5 Money Saving Recipes Every Cook Should Know?

 I usually share a little on cooking with food storage and also money saving ideas for anyone who is just trying to make ends meet and wants to be able to take control of their family budget. Sometimes the difference in being able to have the chance to be home with kids or work full time is just a few hundred dollars a month. If I can help you save some precious funds so you can you use them places that you want, cool. A lot of people read my blog for various reasons. If you want things more natural, I'm here to help if I can with that as well. You have to do what is best for your family in the long run. So take my advice for what it is. Use it or not. I'm not checking your cupboards. I just know what has worked for us in the past.  Today I want to share my top 5 Money saving areas in cooking and baking. They really do make those dollars and pennies stretch out! Note: If you use organic and non-GMO ingredients in the recipes I suggest, you will probably pay a little more for the raw ingredients, but over-all it will still cost a lot less than the individual organic mixes. I purchase organic grains and ingredients in bulk and it cuts the cost quite a bit. 

Here are My Top 5 Money Savers!

#1.  Sauce, Condensed Soup, and Gravy Mixes 
Usually you will go from dollars to mere pennies if you learn how to make your own white sauce and gravy mixes from scratch. They usually only take a few ingredients and the money you save can be substantial! Usually from almost 2$ a can for condensed soup to about 14cents to make it from scratch. 
 #2. Basic Bread Dough  How much do you pay for a single loaf of bread? Making it from scratch can save you up to 3$ a loaf for the whole grain breads. Think about that and maybe try to gain a new skill. I think the greatest gift you can give yourself is the ability to take any flour in any given situation and be able to make a loaf of bread that would not only satisfy, but delight your family. In taking back the art of making your family bread from someone else and placing it in your own able hands, you become very empowered! It is the staff of life. If you know the basic recipe "by heart" and can make it anywhere,'re prepared for anything! If you buy the whole grain flour in bulk, your savings will add up even more. If you don't think you'll use all the flour, consider "going in" on a bag with a friend and splitting the cost. (My favorite online source is here)

#3. Homemade "Bisquick" Baking biscuits, muffins and pancakes from one homemade mix can save a lot of cash...even over buying the pre-made store bought mix! Did you know that the average box of pre-made baking mix costs around 4$ for 2 lbs? Making it from scratch...about 1.50$ (cheaper if you buy the flour in bulk). Making it at home, you control all the ingredients. Initially it may seem to cost more to get all your supplies, but once you have all the ingredients, it's a snap! Every penny counts right? I also suggest going whole grain whenever you can. 9 grain all purpose baking mix is a great one for that!

#4 Basic Beans. On average, a 15 oz can of beans is around 1$...depending on where you shop. If they are organic they will be a lot more than that. Now, imagine you took a 1$ one pound bag of dry beans and cooked them yourself? Keep in mind, on average a pound of dry beans will make about 7 cups of cooked beans! We eat a lot of beans. Buy them in bulk and save even more than what it costs to get a single pound bag of beans. This also applies to knowing how to cook other basic grains from scratch. You'll save a lot of money if you use long grain rice instead of instant rice. Par-boiled rice and brown rice are great nutritionally and will keep your stomach filled longer. 
#5 Home Spun Breakfast Cereal. Isn't it crazy how much they charge for cereal in the grocery store?! One thing that saved us a lot of money and still does is the ability to make homemade breakfast cereal. My favorite is granola, but we also love homemade "grape-nugget". Generally I use the granola as a boost to cereal I buy. I'll get the rolled grain in bulk, make the granola and then mix it into the flake cereals like corn flakes, bran flakes, or crispy rice. This not only adds to the cereals nutritionally, but also it satisfied hunger longer. I for one, can keep going for hours on a bowl of cereal if it has granola added to the flakes...instead of just the flakes alone.  This also applies to saving money buying the whole grain and grinding it yourself if you can. When you make creamy-wheat from wheat you gain nutrition and save money!

Ultimately, there are a lot of areas you can start saving money cooking with food storage. You may also want to try baking with alternative cooking tools like Solar cooking with a Solar Oven . I know it saved our utility bill a lot in the Arizona sun cooking all summer outside instead of heating the house and having to cool it back down again . I don't know what you're saving your money for, I just want to help if I can.  Share your favorite money saving tips too! We are all in this together! I'd love to share them here on the blog! 

 You can get the printable PDF here. 

There you go!

Always My Very Best,
Your Friend Chef Tess


Jan Hunnicutt said...

Thank you for sharing your creative cooking skills with us! I'm trying to cut back on the food budget and make more and more of what we eat from scratch, it is empowering to go through the grocery store and not "need" a lot of the stuff on the shelves because I can make that and I do make that!

Patricia Smith said...

Thank you for the wonderful ideas!! A penny saved these days is important to all of us. These are great ideas. Thank you for taking the time to teach others. God Bless!